Lions Club wraps up one more Whoop-Up

07_7186THE BAG PIPERS  — Members of the Great Falls Shriners Club made another successful appearance at the Conrad Lions Club 70th annual Whoop-Up parade on Saturday.  I-O Photo by Buck Traxler

 

 

 

By Buck Traxler, I-O Editor

With two days of Chamber of Commerce type weather the Conrad Lions Club put yet another Whoop-Up Trail Days Celebration in the books.

Club President Dan Wilcox noted, “We are at the mercy of the weather and it turned out great for both days and the community was a huge support for us.”

Everyone likes to know how the numbers look but they won’t officially be known until all the bills come in and get paid.

Kit Finlayson who headed up the Rhubarb Festival echoed that sentiment noting that a lot of volunteers made things run smoothly for the festival.

Lethea Ashworth from the Chamber of Commerce saw duty as  the Big Parade coordinator, baptism under fire, but noted the parade was a big success.

CofC parade winners looked like this: Cub Scouts first place, Stockman Bank second place, Lions Club third place.

The Department of Natural Resources and Conservation placed fourth, The Conrad Garden Club was fifth and the local Boy Scouts placed sixth.

First place for adults in the horse division was Wylie Gustafson and first place for children was Willie Johnson.

For the Rhubarb Festival, contest winners went this way:

In the pie contest, Victoria Rohrer placed first with a rhubarb pineapple pie. Melonie Awtrey was second and Marianne Taylor third.

For desserts, it was Kim Cox in first, Paula Hudson second and Janet Smedsrud in third.

For the largest rhubarb leaf, Abby Moerkerke took first place, Shirley Marsh was second and Willie Marsh third.

For the Stick Horse Rodeo, which moved out to the rodeo ground for the first time, there was a good turnout.

Future cowboys and cowgirls showcased their talents in barrel racing and calf roping.

At the barrel racing, in the three and under bracket the top three places went to Amanda Wilcox, Destry Rowden and Ashley Stokes.

In the 4-5 age groups, the top three places went to MyKal Stone, TyKyn Meyer, and Cooper King.

In the 6-7 age division Kyndal Mathis was in first and Gavin Meattie second. For those eight and over, it was Taner Stone in first place.

Calf roping results, for three and under had Jett Lorang in first, Destry Rowden second and Ashley  Stokes third.

For those  in the 4-5 division, it was TyKyn Meyer, Katie Stokes and MyKal Stone.

At the 6-7 age brackets, Gavin Beattie was in first and Kyndal Mathis second and for those eight and over, Taner Stone placed first.

Winners in the Children’s parade turned out like this:

For Bikes, the top three places went to Natalie Cox, Caden Huntsinger and Jarek Shepherd.

For the Best Entry on Wheels, ribbons went out to the Jochems family, Weston Kellogg family and Rich Murack family.

And, Best Costume goes to the Calvin VandenBos family, Kaiser family, and Claire and Nicholas Bucklin.